Vranovská přehrada, okolí

Největší vodní nádrž na Dyji. Přehradní zeď o délce 292 m a šířce 60 m byla postavena podle švýcarského projektu v letech 1930 až 1933. Na pravém břehu pod přehradní zdí je dosud v provozu elektrárna se třemi turbínami. Svého času největší údolní přehrada v Československu s délkou jezera přes 30 km, dosahuje až k obci Podhradí nad Dyjí.
Dnes tvoří Vranovské přehrada především vyhlášenou rekreační oblast (střediska Vranov nad Dyjí – Vranovská pláž, Lančovská zátoka, Chvalatice, Bítov – Kopaninky, Bítov – Horka, Chmelnice, Farářka, Podhradí nad Dyjí). Údolní nádrž, tradičně nazývaná „Moravský Jadran“, patří mezi nejteplejší přehrady v republice.

!! Zde naleznete historické fotografie ze stavby vranovské přehrady !!
Vranovská přehrada
– tradiční rekreační oblast s příjemně teplou vodou a nesčetnými romantickými zákoutími. Moravský Jadran, jak jsme si oblast ÚN Vranov zvykli nazývat, dnes už sice můžete snadno vyměnit za Jadran Pláž Vranovská přehradaopravdový, ale ten zase nemá za humny Národní park Podyjí. Jeho blízkost Vám dává jedinečnou šanci rozšířit program Vaší dovolené o cyklovýlety a procházky okouzlující přírodou. Na dosah jsou i památky – Statní zámek Vranov nad Dyjí a řada dalších. Vranovská přehrada Vám pak na oplátku poskytne příjemný stín pro odpočinek u vody, který Váš organismus určitě ocení. Letní koupání a kvalita vody je pod dohledem pravidelných hygienických kontrol, kde Vranovská přehrada dlouhodobě získává velmi dobré hodnocení. Příjemným zpestřením Vaší dovolené mohou být i vyhlídkové plavby či pravidelná lodní doprava mezi jednotlivými oblastmi přehrady. Na své si tu přijdou i rybáři – mimopstruhový revír ÚN Vranov i pstruhové revíry Dyje dokáží potěšit srdce každého příznivce rybaření.
Nejen tradiční léto, ale i jaro, podzim a zima tu mají na Vranovsku své osobité kouzlo.

Vinárna - Restaurace U VodnářeNejvíce poskytovaných služeb pro odpočinek a strávení volného času najdete na pláži. Společnost CAMP PLÁŽ nabízí ubytování ve stanech a chatkách, WC, sprchy, prostory pro provozování míčových her, letní kino, tobogán atd. – více se dozvíte na internetových stránkách společnosti.
Nezapomenutelná je také vyhlídková plavba lodí, která  nabízí různé formy plavby. V prvé řadě zajišťuje pravidelné spoje na Bítov, dále pak vyhlídkové plavby a speciální plavby spojené s ochutnávkou vína a sýrů, nebo zábava s živou hudbou.
Pokud hledáte vhodné místo pro večení relax a posezení, Restaurace U Vodnáře je tím pravým! Pizzerie, restaurace a vinárna pod jednou střechou, každý si vybere to co mu vyhovuje.

Základní technické informaceHráz Vranovské přehrady

Příslušnost nádrže k VH soustavě: Dyjsko – svratecká
Provozovatel: Povodí Moravy, s.p. – závod Dyje
Účel nádrže: akumulace vody k nalepšení průtoku pro trvalé zajištění minimálního průtoku, vodárenský odběr pro skupinové vodovody Vranov, Moravské Budějovice, Dukovany, Znojmo, odběry pro závlahy, odběry drobných odběratelů, snížení povodňových průtoků, výroba elektrické energie ve vodní elektrárně, rekreace, rybářství
Uvedena do provozu: 1934

Nádrž

  • stálé nadržení 31,840 mil. m3 332,00 m n.m.
  • zásobní prostor 79,668 mil. m3 349,00 m n.m.
  • celkový objem 132,696 mil. m3
  • zatopená plocha 762,5 ha

Hráz

  • typ: betonová gravitační
  • kóta koruny: 353,94 m n.m.
  • šířka koruny 7,00 m
  • délka hráze v koruně: 290,40 m
  • výška nade dnem: 47,00 m