Tipy na výlet
Zde naleznete tipy na výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí Vranova nad Dyjí. Některé výlety jsou určeny výhradně pro pěší, některé se dají realizovat třeba na kole, autem a nebo lodí. Tyto místa jsou velice zajímavá, takže rozhodně doporučuji některá z nich shlédnout, kupříkladu hrad Bítov nebo zříceninu Nový hrádek. Z některých míst je prozměnu nádherný výhled do okolí, případně na národní park či meandr řeky Dyje – kupříkladu z Králova stolce, od Claryho kříže, nebo z Hardeggské vyhlídky.
Výlety po vodě
Vranovská přehrada nabízí písčitou pláž, břehy poseté chatami, ale i množství malebných a osamocených zákoutí. Z vodní hladiny si návštěvník jedinečným způsobem může prohlédnout křivky bílého mostu, který spojuje pláž s cestou do Vranova nad Dyjí a hráz. Ti, kteří se vydají dále, si mohou vychutnat krásu klikatící se řeky Dyje a nesčetné zajímavosti a památky, jež jsou rozesety v okolí – například hrady Bítov a Cornštejn.
Hrad Bítov patří mezi nejstarší české hrady a je výjimečný svojí polohou – stojí na ostrohu, který ze tří stran obtéká řeka Želetavka. Bítov je proslulý největší sbírkou vycpaných psů v Evropě. Na malé i velké návštěvníky na Bítově čeká kromě prohlídky hradu také ZOO barona Haase a expozice hradních a lesních strašidel ve sklepních prostorách.
Romantická zřícenina postavená v 1. polovině 14. století se nachází na vrcholku kopce, jejž obtéká řeka Dyje. Původně zeměpanská pohraniční pevnost přešla brzy do majetku pánů z Lichtenburka. V roce 1465, za Hynka Bítovského z Lichtenburka, byl dobyt vojsky krále Jiřího z Poděbrad. Cornštejn kdysi sloužil jako pevnost, dnes si návštěvníci mohou prohlédnout zbytky zdí, hradní sklepení a vychutnat si nádherný výhled na okolí.
Výlety pěšky nebo na kole
Barokní zámek získal svoji současnou podobu přestavbou na konci 17. století. Jeho dvorním architektem se stal světoznámý Jan Fischer z Erlachu, který vytvořil sál předků, jednu z nejzajímavějších prostor vranovského zámku. Kromě prohlídky zámeckého interiéru se mohou návštěvníci podívat do zámecké kaple, navštívit některou z výstav nebo se zastavit na šálek dobré kávy v místní kavárně či sklenku lahodného vína v zámecké vinárně.
Místo, kde je postaven Claryho kříž, je oblíbenou vyhlídkou místních obyvatel i návštěvníků Vranova. Nachází se na lesním výčnělku naproti hrázi přehrady. Kříž nechal postavit někdejší majitel vranovského panství Stanislav Mniszek na památku svého přítele Karla Claryho, který se během návštěvy Vranova nakazil cholerou a na její následky zemřel.
Vranov nad Dyjí byl už od vzniku Československé republiky považován za důležitý strategický bod, není proto nijak překvapivé, že i zde byl v letech 1935-1938 vybudován ochranný pás bunkrů, z nichž 19 zůstalo nezničeno. Pás malých železobetonových staveb se táhne od zámku až k přehradní hrázi. Bunkry jsou volně přístupné a ve třech, které jsou v blízkosti vranovského zámku, je možná prohlídka dobového vojenského vybavení za doprovodu průvodce.
První znojemská rozhledna s výškou 30 metrů je nejvyšší a nejmohutnější rozhlednou na jižní Moravě. Z ochozu rozhledny, která je v nadmořské výšce 500 m. n. m., je možné vidět hrady Bítov a Cornštejn a část Vranovské přehrady, za dobrého počasí dokonce i Alpy.
Hned u rozhledny se nachází restaurace.
Národní park Podyjí nabízí nespočet zajímavých cyklistických a turistických stezek po místních krásách. Nádherné vyhlídky, tajuplné zříceniny, ale i přírodní rarity – to vše láká návštěvníky, aby se do Podyjí znovu a znovu vraceli.
V národním parku Podyjí se nachází několik chráněných zón – ve většině případů není dovoleno chodit mimo vyznačené stezky!
Vyhlídka se nachází na česko-rakouských hranicích a skýtá nádherný výhled na rakouské město a hrad Hardegg. Vyhlídka byla nazývána Luitgarinou do doby, než původní altánek shořel. Z této vyhlídky je možné si prohlédnout zákruty řeky Dyje.
Na tuto vyhlídku se dá dostat pouze pěšky nebo na kole – jakákoliv motorová vozidla jsou zakázaná!
Vyhlídka na okraji národního parku Podyjí je místem hojně navštěvovaným – ti, kteří se na Králův stolec vydají, nebudou litovat. Na vyhlídku vede dlouhá lesní cesta, na jejímž konci se rozprostírá malebný obrázek meandrujícího koryta řeky Dyje. Na vrcholku skály stojí dřevěný altánek, který nabízí místo pro odpočinek.
Je zde krásný výhled na meandr řeky Dyje.
Ledové sluje – to je unikátní suťový svah s propojenými pseudokrasovými jeskyněmi. Vnitřek některých jeskyň je i v létě pokryt vrstvičkou ledu, což překvapí každého, kdo se k Ledovým slujím vydá za horkého dne. Neméně chladný je vzduch, který z jeskyní uniká. Ledové sluje jsou jedinečné také pro svoji bohatou faunu a flóru, jedná se o nejvýznamnější zimoviště netopýrů na Moravě. Turistům je zpřístupněna vyhlídka s obeliskem odhalující krásu Dyje, opuštěného meandru a lesního komplexu Braitava.
Zřícenina Nového Hrádku se nachází v srdci Národního parku Podyjí. Je neobyčejný tím, že se jedná o tzv. dvojhrad, neboli o hradní dvojici. Ve chvíli, kdy starší hradní komplex nevyhovoval, byl postupně opuštěn a v jeho těsné blízkosti vznikl nový. To, že se dochovaly oba hrady, je vzácností. Mimoto se při pohledu z hradního ochozu naskýtá všem návštěvníkům jeden z nejkrásnějších pohledů na Podyjí – se zatajeným dechem shlédnou pět údolí a meandrující koryto řeky Dyje.
Obec Čížov je sídlem Správy Národního parku Podyjí a začíná zde velké množství stezek. V dobách komunismu vedla podél obce tzv. železná opona – tedy ženijně-technické zátarasy. Ty v Čížově jsou dodnes jako vzpomínka na minulý režim.
Na konci obce je situováno návštěvnické středisko správy Národního parku Podyjí se stálou expozicí o přírodě parku a informační kanceláří.
Vinice Šobes je jednou z nejcennějších vinařských lokalit v České republice, která se navíc nachází přímo v Národním parku Podyjí. Jedinečné mikroklima Šobesu ovlivňuje i řeka Dyje. Oblast je již dlouhá staletí využívána pro pěstování vinné révy. V létě může návštěvník, který na vinici zavítá, několik vzorků vína ochutnat přímo zde. Kromě vinařského zážitku nabízí Šobes i krásu panenské přírody.
poznatky shromáždila Radka Šťávová