Kaple Nejsvětější trojice (Kaple výběrčího)

Duben 27, 2009 Zadne komentare

Kaple Nejsvětější trojice, známá též pod názvem „Kaple výběrčího“, byla postavena u staré formanské cesty nákladem vranovského výběrčího daní Johanna Bäckeho v roce 1746.

Honosné barokní tvarosloví stavby na půdorysu šestiúhelníku dává tušit, že zámožný stavebník pro svou zakázku nejspíše využil některého z mistrů pracujících tou dobou na úpravách vranovského zámku. Podle lidové tradice se [...]

Mniszkův kříž

Duben 27, 2009 Zadne komentare

Mniszkův kříž, umístěný na tzv. Křížovém vrchu, pochází z doby krátce po roce 1847. Nechala ho na počest svého zesnulého manžela Stanislava postavit majitelka zámku Helena z Mniszku, a to na místě, které si oblíbil a kam rád chodíval.

Svědčí o tom polsko německý nápis na litinové desce zabudované do zděné podnože kříže: “Žena nejlepšímu z [...]

Morový sloup

Duben 27, 2009 1 komentar

Morový sloup na náměstí je hodnotnou barokní památkou postavenou v roce 1713 majitelem panství hrabětem Michalem Heřmanem Althannem.

Připomíná dramatickou epidemii tzv. černé smrti decimující Vranov v roce 1680, kdy na ni zemřelo 81 obyvatel městečka. Na jeho vrcholu stojí na zeměkouli Panna Marie Neposkvrněná, pod níž umístili autoři tohoto uměleckého díla čtyři morové patrony – [...]

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie

Duben 27, 2009 Zadne komentare

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie je největší a umělecko historicky nejvýznamnější vranovskou církevní památkou. Postaven byl již v první polovině 13. století, v gotice zaklenut a rozšířen o dnešní sakristii.

Po vypálení a vydrancování Vranova Švédy v roce 1645 došlo k jeho postupné přestavbě v barokním duchu, o kterou se kolem roku 1685 a po celé [...]

Kaple sv. Ondřeje

Duben 27, 2009 Zadne komentare

Kaple sv. Ondřeje, kterou tvoří rotunda s apsidou zaklenutá kupolí, je pozdně románskou stavbou z první poloviny 13. století. Barokní doba vtiskla asi v polovině 18. století svou podobu do její fasády s malbou Kristovy tváře na tzv. Veroničině roušce.

V podzemním podlaží stavby, do kterého je dnes vstup zazděn a zasypán, je autentická kostnice zaplněná [...]

Jan Nepomucký u staré mlékárny

Duben 21, 2009 Zadne komentare

Jan Nepomucký u staré mlékárny. V pozadí lze vidět státní zámek Vranov nad Dyjí. Poblíž je most přes řeku Dyji, místní hřiště, restaurace Parník a Zámecký hotel.

Barokní socha sv. Jana Nepomuckého, významného českého světce. Kamenné sochařské dílo se vyznačuje až obdivuhodně precizním a detailním zpracováním jednotlivých zákoutí světcova oděvu.
Socha sv. Jana Nepomuckého (na pravém břehu [...]

Kaplička na křižovatce u benziny

Duben 15, 2009 Zadne komentare

Kaplička a cyklistický rozcestník na hlavní křižovatce ve Vranově nad Dyjí. Můžete zde vidět Apartmány Herold (zelená budova u silnice), dále pak čerpací stanici.

Vedlejší silnice směrem nahoru podél čerpací stanice Vás dovede na parkoviště před zámkem a následně pak k samotnému zámku. Hlavní silnice vede z náměstí městyse Vranov nad Dyjí na vranovskou přehradu.
Zobrazit místo [...]

Ulička u staré Tesly

Duben 15, 2009 Zadne komentare

Tato virtuální prohlídka Vás zavede do úzké uličky spojující hlavní silnici vedoucí k zámku a silničku vedoucí k ZŠ Vranov nad Dyjí. Přímo nad uličkou se nachází penzion Jelen. Je možno zde také vidět komplex starých budov bývalé tesly, kterým vévodí vysoký komín.

Kaplička při cestě na přehradu

Duben 14, 2009 Zadne komentare

Krásná kaplička z roku 1754 tyčící se nad křižovatkou Vranov nad Dyjí – vranovská přehrada – Lančov. V dálce je vidět státní zámek Vranov nad Dyjí.

Stará Tesla – uvnitř

Duben 14, 2009 Zadne komentare

Záběr jedné z místností komplexu budov bývalé Tesly ve Vranově.